Kočka a čistota

Kočka je v mnoha rodinách domácí mazlíček, se kterým nemusí její majitel ani chodit ven a přesto zůstává čistotným zvířetem. Umí totiž používat kočičí toaletu. Samozřejmě nestane se jím bez naší pomoci. Při dobré výchově a zajištění vhodného vybavení lze každou kočku zvládnout natolik, že neznečisťuje náš byt.

Co tedy potřebujeme proto, abychom mohli kočku naučit čistotnosti v naší domáctnosti. Je ideální pokud si toto vybavení obstaráme dříve než si kočku domů přivedeme. Bude to především

- kočičí toaleta,
- podestýlka do tohoto kočičího "WC",
- a něco čím budeme tuto toaletu uklízet.

Za kočičí toaletu může sloužit jakýkoliv větší podnos, který má vyšší postranní stěny. Tyto vyšší boční stěny zabrání znečištění okolí. Kočka je totiž zvyklá po vykonání své potřeby zahrabat své výkaly a moč. V přírodě tento způsob chování slouží k označování teritoria. Ale vraťme se ke kočičí toaletě. Dnes je ve většině prodejen s chovatelskými potřebami možno zakoupit celou řadu různobarevných kočičích "WC". Jsou to plastové misky, které jsou vyrobeny tak, aby zabraňovali rozhrabávání substrátu do okolí. Někteří kočičí jedinci jsou plaší a mají rády při vykonávání potřeby své soukromí. Z tohoto důvodu lze zakoupit i toalety zakryté, kam se může kočka ukrýt před zrakem zvědavců. Tuto misku bychom měli vždy umístnit na klidné místo, které je pro kočku snadno přístupné. Pro kočky,které byly zvyklé chodit ven, nebo budou mít možnost chodit ven, je lepší umístnit toaletu někde poblíž dveří. Kočka, která chodila ven si potom snadno a rychle navykne na to, že u východu má toaletu, kde se provádí denní potřeba. Ještě se zmíním o velikosti jakou by tato miska měla mít. Naše kočka v ní musí pohodlně stát. U koťat je potřeba počítat s tím, že vyrostou a potom malá mistička, kterou jsme jim pořídili, když byli malými, v jejich dospělosti stačit nebude.

 

 

Jak jsem již uvedl v přírodě si kočky značí své teritórium močí. Mají tedy rády místa, kde se moč rychle vsakuje do země a výkaly jdou snadno zahrabat. To je jeden z důvodů proč je nutné myslet na to, že v jejich toaletě by měl být nějaký vhodný materiál, kde toto své přirozené chování bude moci kočka provozovat. Proto do toalety dáváme podestýlku. Toto je jedna z dalších potřeb, kterou si musíme koupit. Opět v prodejnách s potřebami pro kočky tyto podestýlky jsou snadno dostupné. Doporučitelné jsou podestýlky, které po vymočení nebo vykálení se kočky, vytvářejí hrudky a potom se snadno odstraňují.

Je nutné kočičí toaletu udržovat v čistotě a pravidelně ji čistit. Alespoň jednou denně je potřeba odstraňovat výkaly a hrudky moče z toalety. Pokud bychom toto nečinili, může se stát, že naše čistotná kočička začne svou potřebu vykonávat mimo určené místo. Jednou týdně bychom pak měli podestýlku vyměnit celou. Toaletu důkladně vymyjeme a vydezinfikujeme. Po dezinfekci musíme toaletu důkladně vypláchnout a nechat vyschnout. Je to z toho důvodu, že kočky jsou velice citlivé na různé chemikálie a mohli bychom si ji tak snadno přiotrávit.

Poslední věcí, kterou bychom si měli pořídit je lopatička, kterou budeme z kočičí toalety odstraňovat výkaly. Opět odkazuji na prodejny z chovatelskými potřebami, kde lze lopatičku pořídit.

Takže již jsme naší domáctnost vybavili kočičí toaletou, podestýlkou a lopatkou na odstraňování výkalů. Nezbývá než naučit naši kočku dobrému chování. Mnohem snažší to budeme mít s kotětem. A většinou se již s touto výchovou začíná u chovatele, od kterého si potom kočičku přineseme. Kotě ve věku 3 až 4 týdnů začíná přijímat pevnou stravu a je schopno v této době se také učit chodit na toaletu. Je nezbytné, hned jak zpozorujeme, že se kotěti chce močit nebo kálet jej posadit do kočičí toalety, aby zde vykonalo svoji potřebu. Po vykonání potřeby jej řádně pochválíme. Jak poznáme, že kotě potřebuje na toaletu? Většinou se přikrčí a má mírně nadzvednutý ocas a v očích má takový nepřítomný pohled do dálky. A toto je ten správný okamžik, kdy dát kotě na toaletu. Pokud vykoná svoji potřebu mimo kočičí "WC", netrestáme ho nikdy tím, že bychom mu do výkalů nebo moči strčili nos. Spíše se zamyslíme, kde je problém. Umí již naše kočka chodit na toaletu? Je toaleta na snadno přístupném místě? Je toaleta řádně vyčištěná a v neposlední řadě není naše kočka nemocná? Pokud k nám příjde dospělá kočka z venku, která není zvyklá na kočičí toaletu, může být učení čistotnosti trochu náročnější. Většinou, ale pokud se nám podaří vystihnout ten správný okamžik, kdy se kočka chystá vykonat svoji potřebu a umístníme ji na toaletu, naučí se ji používat. Je to zvíře čistotné.

 

Problémy s udržováním čistoty potom mohou nastat u starých koček a kocourů. U koček se velice často vyskytuje onemocnění ledvin, které může způsobit, že naše kočka je najednou nečistotná a občas vykoná svoji potřebu i mimo její toaletu. Tento problém se většinou vyskytuje u starších zvířat. Neměli bychom ji za to trestat, ale je potřeba navštívit veterinárního lékaře. U kocourů se potom často setkáváme s močením na různá místa v bytě a různé předměty. Toto chování je pudové a jde o označování teritoria. Kocour při tomto značkování zaujímá zvláštní polohu, při níž tenký pramínek moči směřuje obloukem do velké vzdálenosti. Značkování kocoura nelze odnaučit. Je možno pokusit se jej přesvědčit, že jediným vhodným místem pro značkování je jeho toaleta. Tato potom musí mít vyšší okraj. Další možností je nechat kocoura vykastrovat na některém z veterinárních pracovišť.                                     MVDr.Roman Kvapil